Haber Servisi Sokak’ta satılan süt ürünleri sağlığı tehdit ediyor
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Bingöl Dışındaki Bingöllü Firmalar
 OfoSoftÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
6 + 3 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.
 Haber Kategorileri
Adaklı 11
Bingöl 1313
Genç 66
Genel 38
Genel Ekonomi 21
Genel Sağl 3
Karlıova 39
Kiğı 16
Solhan 31
Yayladere 1
Yedisu 15
Firmanızı Ekleyin
 Duyurular

SON ÇIKAN REHBERLERİMİZ

ONİKİLİLER İŞ DÜNYASI REHBERİ

BİNGÖLLÜLER İŞ DÜNYASI REHBERİ

DİYARBAKIR
 İŞ DÜNYASI REHBERİGAZETELERİMİZ

BİNSES GAZETESİ


MEMLEKETİM GAZETESİ


REEL GAZETE


DERGİLERİMİZ

ANADOLU CİTY DERGİSİ

Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
Gitmek İçin Tıklayınız.
 Sokak’ta satılan süt ürünleri sağlığı tehdit ediyor 

İşletme onay belgesine sahip olunmayan ürünlerin sağlık açısından ciddi tehditleri oluşturduğunu belirten Karagöz Süt İşleme Merkezi (Karsim) Üretim Müdürü Gıda Mühendisi Nihat Kaya, Sokak’ta satılan süt ürünlerinin sağlığı tehdit ettiğini söyledi.

 
 
Tarih
:
24.12.2013
Güncellenme
:
24.12.2013
Kategorisi
:
Okunma
:
350
Yorum
:
0
Kaynak
:
Site Editörü
Süt ve süt ürünlerinin en doğal ve en sağlıklı, bilinçli şekilde tüketilmesi gerektiğine vurgu yapan Kaya, “Meslek hayatına Solhan’da kendi ilçemde başlamam beni son derece heyecanlandırmış ve ilçemin sağlığı için hizmet etmek en temel görev bilinciyle hareket edeceğime tüm Bingöl halkının bilmesini istiyorum. Gıdanın temeli ve birincil gıda türü olan süt ve süt ürünleri, hayatımızın her aşamasında tüketmemiz gereken birincil gıdadır. Bireysel olarak yapılan hayvancılığın ve bireysel olarak hiçbir denetim ve kontrollü olmayan olması da mümkün olmayan sokak sütü ve ürünlerinin satışı son derece tehlikeli ve fark ettirmeden bir sürü hastalığa sebep olduğu gibi üretim sanayisine ciddi darbe vurmaktadır. Çiğ Sütün başlıca bileşenleri Su% 87,5 Kuru madde% 12,5 Kuru maddede yağ% 3,5 Yağsız kuru madde% 9,0 Protein% 3,5 Süt şekeri (Laktoz)% 4,7 Vitaminler% 0,65 Mineraller% 0,15 dir. Yeni doğan bebek malumunuz sadece sütle besleniyor, yani tüm ihtiyacı olan şeyleri, bağışıklık, kemik gelişimi, sindirim ve dolaşım sistemleri, besin ve boşaltım sistemleri sadece aldığı süt sayesinde gelişiyor ve sütten karşılıyor. Bu önem insan hayatının her aşamasında devam eder. Günümüz şartlarında böyle hayati bir öneme sahip olan süt ve süt ürünlerinin faydaları anlatılmakla bitmez. Tüm bu faydalara sahip süt ve süt ürünlerinin en doğal ve en sağlıklı, bilinçli şekilde tüketilmesi ile mümkündür. Çünkü bütün gıdalarda olduğu gibi süt ve süt ürünleri de gıda kaynaklı, hayvan kaynaklı hastalıkların insanlara taşınmasında önemli derecede rol oynamaktadır. Bunların başlıcaları; Tüberküloz, Bruselloz, Şap Hastalığı, Şarbon, Q humması, Listeriosis olarak belirtilebilir. Tüm bu hastalıklar hayvan kaynaklıdır ve çiğ sütlerle, uygun ısıl işleme tabi tutulmamış sütlerle hayvanlardan insanlara geçebilen hastalılıklardır, hatta bazıları ölümle sonuçlanabilir” dedi.    
Küflü yem tüketimine bağlı olarak aflatoksin adı verilen kanser yapıcı bileşiklerin, sütün kaynatılması ile yok olmadığını söyleyen Kaya, “ Düşük miktarlarda alınsa bile zamanla vücutta birikerek kansere yol açabilir.-Sokak sütü, ölümcül patojenler içerebilir. Sütün kaynatılması, basit yaklaşımla çözüm olarak görülmesine rağmen mutfağa bulaşabilecek bu patojenler daha sonra diğer gıdalara da bulaşabilir. Ayrıca sütün kaynatılması kimyasalların insan sağlığına yaratacağı tehlikeleri yok edemez ve kaynatma besin değeri kaybına da sebep olur. Tüketici, aldığı sokak sütünün kaynağını bilse bile, sokak sütünün içerebileceği kimyasal ve mikrobiyolojik tehlikeleri kontrol etme şansı yoktur. Kimyasal ve mikrobiyolojik tehlikeler, sadece laboratuarlara sahip işletmelerde belirlenebilir. Pastörize edilmemiş sütten yapılmış ürünler, Batı Avrupa ülkeleri dâhil pek çok gelişmiş ülkede veteriner hekim ve gıda mühendisi denetiminde ve gelişmiş laboratuarlara sahip işletmelerde üretilmekte ve güvenle tüketilmektedir. Ancak açık semt pazarında ambalajsız olarak satın alınan pastörize edilmemiş sütten yapılan ürünlerde yukarıda bahsedilen tehlikelerin tümü vardır ve risk, açık sütte olduğu gibi yüksektir. Ülkemizde pastörize edilmemiş sütten yapılan peynir tüketimine bağlı olarak brusellozis hastalığı çok yaygındır. Sokak sütlerine evde yapılan ısıl işlemle (kaynatma) bu normların sağlanması mümkün değildir. Evlerimizde sokak sütlerine uygulanan kaynatma işleminde kaynatma süresi ve ısısının yüksek olması, sürekli hava ile temas etmesi nedeniyle sütlerde B1, B6, B12, folik asit ve askorbik asit gibi vitaminler büyük oranda kaybolmakta, ayrıca süt bileşiminde bulunan protein, karbonhidrat ve yağda önemli değişiklikler yaratmaktadır.. Bunun aksine eksik uygulanan ısıl işlem sonucunda da yukarıda da bahsettiğimiz hastalıklara yakalanma riski oluşmaktadır. Oysaki işletmelerde HTST tekniğiyle ısı değiştiricilerde belirli zaman ve sıcaklıklarda kontrollü olarak yapılan pastörizasyon işlemi sütün beslenme değerini düşürmeden güvenli ve sağlıklı tüketilebilirliğini sağlamaktadır” diye konuştu. 
Sadece süt ve süt ürünleri değil, açıkta ambalajsız ve denetimsiz olarak satılan pek çok gıdada da benzer tehlikelerin olduğunu ifade eden Kaya, “ Kontrolsüz, hijyenik ortamdan uzak, düşük derecede pişirilen sütün içindeki zararlı materyallerin yok olduğundan emin olunmayan ürünlerin kesinlikle tüketilmemeli bu tarz ürünleri satarak insanların dünyadaki en değerli şeyi olan sağlıklarını ellerinden alarak hizmet verdiğini ve gelir elde ettiğini düşünenlere kesinlikle kanmayınız. Bu tarz uygulamaların önüne geçen siz değerli tüketicilersiniz. Sağlığınız, ucuz veya doğal diye aldığınız belirsiz ürünler kadar ucuz değildir. İşletme onay belgesine sahip olunmayan ürünler sağlığınız için her zaman tehdittir. Tüketicinin bunu fark etmemesi ve önemsememesi gelecek adına endişe vericidir. Tüketicinin iyi niyeti birçok merdiven altı kötü niyetli kişi ve kişilerin önünü açarak insanların paralarını aldıkları gibi sağlıklarını da tehdit altına almaktadırlar” şeklinde konuştu.
 H.K.Bingöl Haberlerler
        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telif Hakkı Avrasya L Medya'ya Aittir. Her Hakkı Saklıdır.

Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.


Bingöl Haber, Bingöllüler Haber adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
PageRank Checker

Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 0,09375 saniyedir.

Sayfayı Yenileyerek Yükle